Najmenší kontinent našej planéty je nesmierne rôznorodý kúsok sveta. Krok za modernými metropolami, ktoré patria medzi svetovú špičku, sa skrýva nedotknutá divočina austrálskeho outbacku a tisícročná kultúra pôvodných obyvateľov Austrálie. Bieli imigranti sa naučili hádzať bumerangom a my sa to naučíme tiež. V tropickej časti Austrálie si pozrieme opäť úplne inú časť krajiny a cestu zakončíme kúpaním sa v Tichom oceáne pri jednom z divov prírodného sveta.
1. deň:
Odlet z Európy a dlhý let na druhý koniec sveta.
2. deň:
Bože, stále sme vo vzduchu, ale Austrália je čoraz bližšie.
3. deň:
Prílet do Austrálie. MELBOURNE: najkultúrnejšie mesto krajiny a jedno z najväčších gréckych miest na svete. Dozviete sa prečo a rovnako aj ktoré priezvisko je najčastejšie používané v Melbourne. Jedno Vás určite prekvapí. Okruh mestom a prechádzky po nábreží pri rieke Yarra. Prejdeme sa peši všetkými známymi a dôležitými miestami. V Chinatowne si vysvetlíme symboliku čínskej brány privstupe do tejto štvrte. Pozrieme sa na dôležité budovy, napríklad budovu Kráľovského výstaviska (UNESCO) a budovu Parlamentu štátu Victoria.
Kráľovské výstavisko pochádza z roku 1880 a postavili ho za účelom usporiadania výstav v rokoch 1851 až 1915. Výstavba budovy parlamentu začala v roku 1855 a od roku 1856 tu parlament zasadal. Neďaleko sa nachádza hlavná katolícka katedrála svätého Patrika, ktorá má v skutočnosti titul bazilika minor a je sídlom arcibiskupa. Od baziliky je to len na skok do Fitzroy gardens. Príjemný mestský park slúži aj ako verejná botanická záhrada. Za návštevu tu stojí The Conservancy, malý skleník s nádhernými kvetmi. To už je na dohľad k dôležitej historickej budove. Je ňou pôvodný dom Jamesa Cooka, ktorý bol z Británie prevezený sem a znovu poskladaný. Je v ňom expozícia venovaná tomuto moreplavcovi, ktorý bol jedným z prvých belochov na pobreží dnešnej Austrálie.
Na okraji centra mesta je aj miesto, ktoré je každoročne dejiskom jedného z najdôležitejších grandslamov - Australian Open. Federation square, miesto stretnutí, zhromaždení, koncertov a celkovo kultúrneho diania. Moderná architektúra tu dominuje a je kontrastom oproti historickým budovám na druhej strane cesty. Melbourne ponúka však ďaleko viac. Pozrite si krásne budovy radnice, katedrály sv. Pavla, alebo sa vyvezte na vyhliadku Eureka Skydeck, odkiaľ sa naskytne nádherný pohľad na mesto a okolie. Waterfront a priľahlé Docklands je rovnako obľúbeným miestom na oddych a nákupy. Hľadáte reštaurácie? Je ich tu neúrekom a pokiaľ hľadáte niečo špeciálne, Váš sprievodca Vám poradí.
4. deň:
Dnes nás čaká vyhliadková jazda po pobreží po tzv. GREAT OCEAN ROAD, legendárnej ceste, postavenej v čase hospodárskej krízy, ktorá dnes patrí k najkrajším v Austrálii s cestami vinúcimi sa pozdĺž oceánu a pieskových pláží až k dvanástim apoštolom. Táto cesta je zároveň najväčším vojenským spomienkovým miestom na svete, keďže je celá venovaná vojakom padlým v prvej svetovej vojne a dĺžka pamätníka je 243 kilometrov. Vtedajšia vláda hľadala možnosť ako zamestnať navrátivších vojakov po 1. svetovej vojne. Cestu bdovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho miestach prechádza skalnatým pobrežím s nádhernými výhľadmi. Je tu množstvo zastávok, kde si vychutnáme tento jedinečný deň.
Na mieste známom ako Koala cafe budeme mať šancu vidieť koaly, ktoré žijú v okolitých eukalyptových lesoch a viacero druhov papagájov. Zastavíme na tých najkrajších plážach, aby sme sa poprechádzali po piesku a sledovali surferov. Jedna z najväčších značiek tohto športu pochádza z mestečka Torquay, ktoré je akousi vstupnou bránou na toto úžasné pobrežie. Naša cesta vedie cez mesto Apollo Bay, kde budeme mať čas na obed, a cez národný park Great Otway až po najslávnejšie skalné útvary 12 apoštolov. Koľko ich vlastne je? Prejdeme sa na vyhliadku a pozrieme sa na to, čo očarilo už prvých obyvateľov tejto časti Austrálie. Z tohto miesta sa zvrtneme do vnútrozemia a najkratšou cestou mierime späť do Melbourne. Práve tu je množstvo fariem, kde budeme hľadať kengury. Na rozľahlých trávnatých plochách sa ich tu pasú desiatky až stovky. Sú divé a nedá sa tak povedať, kde a či ich uvidíme. Šanca je tu však vysoká. Po návrate do Melbourne nás čaká zaslúžená večera a individuálny relax.
5. deň:
Opúšťame spolkový štát Victoria a preletíme 1 000 km, ktoré oddeľujú dve najväčšie mestá v krajine a pristaneme v Sydney. SYDNEY rozhodne stojí za návštevu. Na trajekte v Sydney sa spoznali aj Lilah a Callum zo známeho románu Spoznal som ťa bosý. Po prílete sa hneď pustíme do prehliadky mesta. Prehliadku začneme v Hyde parku, na okraji ktorého stoja aj prvé budovy, ktoré boli vybudované v novej trestaneckej kolónii. Okolo knižnice a starej nemocnice prejdeme do botanickej záhrady Royal gardens a na jej opačnom konci vyjdeme pri Opere. Ikonická stavba, ktorá preslávila Sydney a je symbolom tohto mesta. Povieme si niečo o jej vzniku a jej autorovi, ktorý projekt opustil rozostavaný a nikdy dokončenú operu nevidel. Opera sa nachádza v lukratívnej štvrti s luxunými reštauráciami a výškovými budovami.
Uprostred sa nachádza prístav Circular Quay, odkiaľ odchádzajú lode slúžiace ako hromadná doprava a aj výletné lode. Pri prístave je aj stará švrť The Rocks s galériami, reštauráciami a prístavom pre veľké, zaoceánske výletné lode. Ostaňte v tejto časti mesta a vychutnajte si jej úžasnú atmosféru a doprajte si chutnú večeru v niektorej z mnoštva možností. Sydney je multikultúrne mesto a odzrkadľuje sa to aj v ponuke reštaurácií. Sydney je mesto, kde sa neustále čosi deje, jeho vynikajúca poloha nás vyzýva, aby sme tu strávili viac dní, a presne to aj spravíme.
6. deň:
Uvoľnený a oddychový deň. Pokiaľ máte vlastný program, dnes je naň čas. Alebo pokračujte s CK sprievodcom v prehliadke mesta. Začneme tam, kde sme skončili deň predtým. Prejdeme sa do štvrti The Rocks a prídeme na nájazd mosta Harbour bridge. Je druhou ikonickou stavbou mesta a pohľad na záliv skrášľuje už od roku 1932. Prejdeme jeho celú dĺžku, približne 1 000 metrov. Je z neho nádherný pohľad na panorámu mesta a slávnu operu. Prejdeme na druhú stranu a sadneme na loď, ktorá nás zavezie do Darling Harbour - druhý mestský prístav. Tu sa rovnako ako aj v Circular Quay nachádza množstvo atrakcií a reštaurácií. Hlavnými atrakciami sú akvárium a námorné múzeum. V susednom nákupnom centre Harbourside je často vyhľadávané Hard Rock Cafe a množstvo obchodov. Na opačnom konci Tumbalong parku je čínska štvrť.
Pokračujeme k mestskej radnici a k hlavnej anglikánskej katedrále, kostolu svätého Ondreja. Pristavíme sa pri soche kráľovnej Viktórie a vstúpime do budovy, ktorá bola po nej pomenovaná. Stavba je zapísaná na zozname kultúrnych pamiatok Austrálie. Zvnútra je nádherne zdobená a rekonštruovaná. Pôvodná tržnica dnes slúži ako nákupné centrum. Iným viktoriánskym nákupným centrom je Strand Arcade len o blok ďalej na opačnej strane cesty. Iná, ale nemenej zaujímavá architektúra, určite zaujme každého. V tejto časti mesta sa stále pohybujeme okolo vyhliadkovej veže, na ktorú sa určite oplatí vyviezť a pozrieť na mesto z vtáčej perspektívy. Alebo si vyberte inú atrakciu, Sydney ich ponúka veľké množstvo. Navštívte akvárium, Zoo Taronga, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších na svete, galériu Nového južného Walesu a podobne. Večer si „skočte“ do opery na niektoré z predstavení. Sprievodca Vám pomôže s nákupom lístkov. Zažiť vystúpenie je iný zážitok ako sa na budovu, i keď jedinečnú pozerá zvonku.
7. deň:
Deň venovaný odpočinku na niektorej zo slávnych pláží alebo fakultatívny výlet do BLUE MOUNTAINS (Modrých hôr). Vyrazíme z hotela skoro ráno a smerujeme na západ. Po približne 45 minútach prichádzame do známeho parku Featherdale. Tu sa môžeme stretnúť s pôvodnými obyvateľmi Austrálie, než sem prišli prví ľudia. Koaly, kengury, kazuáre, ježury a ďalších. Niektoré sú kontaktné, a tak sa ich môžete aj dotknúť. Vo voľnej prírode to neskúšajte. O ďalšiu hodinu ďalej prichádzame do mestečka Katoomba uprostred Modrých hôr. Tieto dostali názov podľa modrastého oparu, ktorý sa nad nimi drží. Sú to čiastočky vyparujúce sa z eukalyptových lesov a spôsobujú zvláštny lom svetla.
Návštevnícke centrum je na mieste zvanom Echo Point odkiaľ je výhľad na jeden z najkrajších a určite najznámejší vápencový útvar - Tri sestry. Povieme si tu legendu ako tieto skaly vznikli a prečo sa volajú Tri sestry. Z tohto miesta sa presunieme k ďalšej atrakcii - Scenic world. Tu sa prevezieme lanovkami, ktoré okrem príjemného zážitku aj držia určité rekordy. Je tu najstrmšia pozemná aj vzdušná lanovka. Prejdeme sa krátko nádherným pralesom a pozrieme sa na miestne vodopády. Týmto zakončíme nádherný a aktívny deň a vrátime sa do Sydney. Celodenný výlet, ktorý patrí medzi aktivity, ktoré by ste v Sydney mali zažiť. Viac si prečítajte v článku na našom .
8. deň:
Letíme do srdca austrálskeho Outbacku, k magickým skalám Uluru/Ayers rock, ktoré sú pre pôvodných obyvateľov Austrálie posvätnými. ULURU alebo AYERS ROCK: je inselberg, nesprávne označovaný ako monolit, päť kilometrov dlhý a viac než tristo metrov vysoký, leží takmer uprostred kontinentu. Skala, ktorá je dvakrát taká veľká ako centrálny Londýn, je lemovaná jaskyňami, ktoré slúžili na kmeňové ceremónie a ako pohrebné komory pôvodných obyvateľov Austrálie. Leží 335 kilometrov južne od najbližšieho mesta - Alice Springs a je tak na skutočne odľahlom mieste. Miestni obyvatelia tradičného kmeňa Pitjantjatjara Anangu ju považujú za najposvätnejšie miesto. V celej oblasti a aj na samotnej skale žije množstvo duchov ich predkov. Povieme si niektoré z legiend a príbehov, ktoré sa viažu k obdobiu pred príchodom človeka – Dreamtime / Dreaming (Čas snívania / Snívanie). Podľa jednej z nich Uluru postavili dvaja chlapci v období tvorenia sveta, ktorí sa tu hrali v bahne po daždi. Dnes sa po prílete pozrieme na tieto fascinujúce miesta. Množstvo skalných previsov, útvarov a zákutí tu pripomína tieto príbehy alebo ukrýva skalné maľby.
V okolí Uluru strávime celé popoludnie, až pokým sa tu západ slnka nepohrá s farbami a my si vychutnáme neustále sa meniacu scenériu uprostred suchej krajiny. Ubytovaní budeme v rezorte Yulara, čo je jediné miesto v blízkosti Uluru, kde je možné prespať. V rezorte sa nachádza od kempingu až po 5* hotel celá škála ubytovacích zariadení. Jedlo tu ponúka niekoľko reštaurácií, základné veci si môžete nakúpiť v malom supermarkete. Po rezorte jazdí autobusová doprava, a tak sa viete prepravovať z jedného miesta na druhé, pokiaľ sa nechcete prechádzať. Zamestnanci sú všetci z kmeňa Anangu, a tak sa tu aj môžete dozvedieť niečo o ich kultúre, napríklad aj to, ako loviť s bumerangom. Rezort ponúka veľa možností.
9. deň:
Pokiaľ chceme veľa stihnúť, musíme skoro vstávať. V púšti sa z chladného rána rýchlo stane horúci deň. My máme celý deň na objavovanie srdca Austrálie. Pôjdeme na výlet na rôzne miesta samotného národného parku Uluru-Kata Tjuta. Podľa počasia a možností sa pozrieme aj na ďalšie skalné zoskupenie – Olgas. Sú tu možné dve prechádzky alebo túry - do Údolia vetrov a do Walpa gorge. Rovnako ako aj na Uluru, aj na týchto skalách Anangu žiadajú, aby nikto neliezol na skaly, ktoré sú domovom duchov. Od októbra roku 2019 je zrušená táto možnosť aj na samotnom Uluru. Budeme rešpektovať miestnu kultúru a prejdeme sa po vyznačených chodníkoch. Aj tieto poskytujú množstvo nádherných výhľadov.
Kata Tjuta/Olgas sú od Uluru vzdialené hodinu pokojnej jazdy autom. Počas tejto hodiny máme čas sledovať suchú krajinu, v ktorej sa rastliny a zvieratá museli prispôsobiť drsnému životu. Občas sa tu vyskytnú aj zdivočelé ťavy, ktoré sem priviezli expedície, ktoré sa snažili o prebádanie outbacku. Uvidíme ťavy alebo niektoré z pôvodných druhov, ako sú varany alebo fascinujúceho molocha tŕnitého? Okolitá krajina je aj domovom najväčšej kengury červenej a austrálskeho pštrosa emu hnedého. Opäť si počkáme na niektorý zo západov slnka - či už pri Uluru, alebo pri Kata Tjuta. V každom prípade budeme mať nádherný deň uprostred pustatiny.
10. deň:
Prelet do DARWINU na vzdialený sever Austrálie: mesto, aké nikde inde v Austrálii nenájdete. Vďaka izolácii si vytvorilo svoj vlastný životný štýl, ktorý je zmesou starej Austrálie a ázijského vplyvu. Trhoviská, pohostinní ľudia, exotická strava, horúčava. Toto je miesto, kde ešte stále žije história pôvodných obyvateľov Austrálie. Stretnete sa tu s ich umením a tradíciami. Toto mesto má najväčšiu populáciu pôvodných australanov mimo ich oblastí, kam nemá turista prístup. Nachádzame sa neďaleko jednej z takýchto oblastí – Arnhamskej zeme. Mesto, kde žijú potomkovia krokodíla Dundeeho a jeho partneri, ktorí na vás číhajú v okolitých národných parkoch.
Prejdeme sa centrom mesta, navštívime čínsky chrám, pozrieme sa na budovu parlamentu Severného teritória a zvyšky starej radnice. Centrum je maličké a hneď sa ocitáme na waterfonte, kde sa nachádza množstvo reštaurácií a barov. Pokiaľ si nenájdete tú svoju tu, možno ju nájdete na pešej zóne The Mall, ktorá ponúka množstvo obchodov, reštaurácií a barov. Toto je považované za centrum stretávania sa miestnych obyvateľov. Vďaka svojej polohe má mesto tropické podnebie a tu si užijeme teplo a vlhko. Aj napriek tomu je Darwin jedinečným a príjemným mestom.
11. deň:
Opúšťame Darwin a smerujeme najprv na juh po diaľnici č. 1. Toto je jedinečná cesta, nakoľko spája všetky veľké mestá Austrálie: Sydney, Brisbane, Cairns, Darwin, Perth, Adelaide, Melbourne, až znova príde do Sydney. Na tejto ceste máme možnosť vidieť takzvané Road trains – cestné vlaky. Sú to nákladné súpravy s maximálnou dĺžkou neuveriteľných 53,5 metrov (v EÚ je to 18,75 m). Zopár kilometrov za mestom odbočíme doľava a ocitáme sa v prírode s minimom obydlí. Cestu lemujú obrovské termitiská, často vysoké štyri metre. Smerujeme k rieke Adelaide, ktorá je plná krokodílov morských aj johnsonovych. Morské dorastajú až do 7 metrov a sú tak najväčšími krokodílmi na svete. Trojmetrové johnsonove krokodíly sú však rovnako nebezpečné a k brehu sa nepribližujte. Aby sme tieto prehistorické tvory mohli vo voľnej prírode pozorovať, prídeme na miesto, kde nás skutočný „Krokodíl Dundee“ zoberie na loď a ukáže, ako sa dokážu tieto jaštery vymrštiť z vody.
Samotná plavba po rieke je veľmi príjemná a uvidíme tak trošku inú krajinu, ako sme mali šancu vidieť doteraz. Pokračujeme krajinou, ktorá už je podmáčaná a všade naokolo sú močiare a bujná vegetácia. Žije tu množstvo vtákov, ale aj miestne vačkovce. Máme šancu vidieť valabie, malých príbuzných kengúr, ale aj kengury a množstvo vtákov vrátane kakadu. Vstúpime do národného parku a pokiaľ nám to situácia s prechodmi brodov dovolí, navštívime rôzne miesta. Po príchode do Jabiru sa pôjdeme pozrieť na jedno z najznámejších miest v parku - Ubirr. Tu sa nachádza unikátna zbierka skalných malieb a je odtiaľto nádherný pohľad na Arnhamskú zem, ktorá sa rozprestiera východne od tohto rozľahlého parku. V Jabiru prespíme a nachystáme sily na ďalší deň.
12. deň:
Kakadu je prírodným aj kultúrnym unikátom (UNESCO). Park má obdivuhodných 200 kilometrov zo severu na juh a 100 kilometrov z východu na západ. Na severe do mora ústí Južná aligátoria rieka so svojimi prítokmi. V centrálnej časti je park zarastený hustým lesom a veľká časť je pravidelne zaplavovaná počas období dažďov. Vznikajú tu takzvané billabongy, čo sú dočasné jazerá na mieste, kade pôvodne tiekla rieka. Tu ostali prehĺbeniny a sú plné vody po daždi a postupne vysychajú. Práve tu sa koncentruje zver a život. Smerom na juh park „schne“ a krajina aj rastlinstvo sa mení. My sa budeme snažiť pokryť maximum a vidieť viacero ekosystémov. Všetko závisí od aktuálnej dostupnosti a otvorených cestách.
Jednou z hlavných atrakcií po Ubirre je Burrunguy (Nourlangie rock). Tu sa nachádzajú nádherné maľby a krásne výhľady na krajinu. Neďaleko je centrum Yellow water s malým múzeom a záplavovými oblasťami. V tejto centrálnej časti parku je aj niekoľko vodopádov ako napríklad Jim-Jim, Twin Falls alebo Maguk. Budeme hľadať kakadu, krokodíly, ale aj kengury a dingov. Z parku nás čaká zopár stoviek kilometrov späť do Darwinu a podľa toho, kam sa dostaneme, zvolíme aj cestu späť. Opäť sa napojíme na cestu č. 1 a prídeme do mesta na prenocovanie pred záverečným presunom na pláže Queenslandu.
13. deň:
Vitajte v Queenslande! Prilietame z Cairns ponad Arnhamskú zem. Lety majú často medzipristátia uprostred „ničoho“ a my tak možno uvidíme aj inú stránku Austrálie. Po prílete sa len presunieme do nášho hotela a oddýchneme si po ceste po Austrálii. Queensland, štát, ktorý je dvakrát väčší ako Texas a jeho pobrežie patrí k najdlhším na svete. Relax v Cairns, okúpeme sa v teplom oceáne na mestských plážach ako Trinity alebo Palm Cove. Dozviete sa viac o histórii tejto trestaneckej kolónie a aj to, prečo ich prezývajú banana benders. Relax na pláží a pozorovanie južného kríža za šumenia mora.
14. deň:
VEĽKÁ ÚTESOVÁ BARIÉRA: celodenný fakultatívny výlet loďou a pozorovanie jedného z najúžasnejších výtvorov našej planéty - koralová útesová bariéra hrajúca všetkými farbami a plná života. Najväčší koralový systém na svete, ktorý sa ťahá v dĺžke viac ako 2.300 kilometrov a skladá sa z viac ako 2.900 jednotlivých útesov a 900 ostrovov. Pôjdeme na plavbu na niektoré zo zaujímavých a dostupných miest pri Cairns. Ráno opustíte prístav na jednej z výletných lodí, až prídete na miesto, kde ponoríte hlavy pod hladinu. K dispozícií budete mať výbavu: masku, šnorchel, plutvy a oblek proti popŕhleniu od medúz.
Loď zastaví na viacerých miestach, aby ste si tak mohli vychutnať rôzne pohľady na útesy. Na lodi sú k dispozícií inštruktori, ktorí Vás na mieste prevedú a ukážu Vám to zaujímavé, čo nájdu. Kto má záujem, môže si doplatiť potápanie (väčšina lodí ponúka túto možnosť na mieste). Pokiaľ nemáte licenciu na potápanie, môžete si ho tu vyskúšať a zažiť tak ten jedinečný pocit, kedy sa na chvíľu stanete rybou. Toto je vynikajúce miesto na podobný zážitok. Pod hladinou máte možnosť vidieť úžasný a bohatý podmorský život. Veľká bariéra je jedným z najbohatších miest na svete na život. Na lodi bude okrem výbavy aj chutný obed. Po návrate na pevninu budete už len spomínať na tu nádheru.
Pokliaľ máte o tento výlet záujem, sprievodca vám na na mieste poradí a pomôže s vhodným výberom výletu. Niektorí by radšej potápali, iným stačí šnorchlovanie. Výber je len na vás.
Kto nepôjde na loď, bude mať deň pre seba. Budete len relaxovať, alebo sa vyberiete na ďalšie spoznávanie? Odporúčame Kuranda Skyrail. Lanovka vás vyvezie do srdca pralesa, kde môžete absolvovať viacero prechádzok po vybudovaných chodníkoch, alebo sa džungľou previezť historickou železnicou. Ste fanúšikom adrenalínových aktivít? Skypark Cairns by AJ Hackett ponúka bungee jumping, zip line a množstvo ďalších aktivít.
15. deň:
Voľný deň, počas ktorého môžete raftovať, ísť na safari v miestnych horách a pralesoch, navštíviť najstarší prales na svete - DAINTREE, alebo si jednoducho užívať pohodu na pláži pred dlhým letom domov. Pokiaľ sa rozhodnete pre celodenný výlet do Daintree, nebudete ľutovať. Tento prales sa nachádza približne 100 kilometrov od Cairns. Zaberá plochu približne 1 200km2 a je súčasťou queenslandského tropického pásu lesov. Je najdlhšie kontinuálne rastúcim lesom na svete, rastie tu už približne 110 miliónov rokov. Okrem samotnej a rozmanitej džungle tu žije množstvo živočíchov a rastlín.
Tridsať percent zo všetkých austrálskych plazov, obojživelníkov a vačkovcov žije v tomto lese. Rovnako aj 90 % všetkých motýľov. Je tu šanca vidieť vo voľnej prírode kazuára alebo tabona. Počas výletu navštívime viacero miest, aby sme si tak spravili celkový pohľad na tento fascinujúci kúsok lesa. Ďalšou možnosťou je výlet do oblasti Kuranda. Vyveziete sa lanovkou do tropického lesa. Podľa toho, aký typ výletu si zvolíte, taký budete mať program. V tejto oblasti jazdí vyhliadkový vlak, je tu park s typickou austrálskou faunou, prechádzky v lese a omnoho viac. Pokiaľ nechcete iba relaxovať a odpočívať, v Cairns je veľa možností, čo robiť. Zakončite celú túto aktívnu cestu podľa svojich predstáv.
16. deň:
Rozlúčka s Austráliou, transfer na letisko a odlet domov.
17. deň:
Prílet.
V prípade akýchkoľvek ďalších otázok prosím volajte +421 940 994 004