Toto je koniec. Nič nedotknutejšie už snáď okrem častí Ruska a Antarktídy nenájdete. Gabon - krajina, ktorá je celá vyplnená džungľou. Doslova „srdce zelenej temnoty“. Príroda v tom najlepšom. Surfujúce hrochy, najpestrofarebnejšie opice sveta - mandrily, šimpanzy, gorily. Exkluzívna cesta svetovej úrovne!
1. deň:
Prelet tesne k rovníku do štátu, ktorý National Geografic nazval Posledný raj.
2. deň:
Domorodé zvyky sa v Gabone zachovali viac než inde. Neprítomnosť turistického ruchu robí cestu ťažšou, no o to zaujímavejšou. Náročné hraničné formality. Predložíme pozývací list, bez ktorého nás do krajiny nepustia. Mesto založili oslobodení otroci v roku 1849 na pobreží a dnes je veľké asi ako Bratislava. Sme opäť v našej Afrike, na kontinente ktorý v CK milujeme a dokonale poznáme. Náš partner je už na letisku k dispozícii so všetkými svojimi kontaktami a zrejme ich budeme musieť opäť využiť. Následne máme objednaný privátny transfer do hotela. Vitajte v jednej z najdrahších krajín aké ste kedy navštívili! Náš hotel je v ideálnej časti vzhľadom na našu krátku zastávku. Brífing čo sa môže a čo nie. Zvykáme si na maximálne trópy, kde je každý pohyb námahou. Zatiaľ sme v civilizácii.
Túto expedíciu pripravoval Ľuboš Fellner 8 rokov a v roku 2017 zrealizoval po prvý raz. Sme tu prví pred ostatnými.
LIBREVILLE: vôňa mora, šum nádherných paliem a mútne vody rieky Gabon. Prejdeme promenádou popri Guinejskom zálive, popri obrovskom bielom paláci prezidenta, ktorý nám jasne ukazuje kto je tu pánom. Budova francúzskej ambasády, hlavná budova pošty, kostoly a nové mešity postavené prezidentom. Na večeru Regab, čerstvé ryby a šťava z tropického ovocia. Roztočíte to v baroch v Luis? Máme zopár horúcich tipov, ktoré zaručene nesklamú.
3. deň:
Dnešný deň strávime na vode. Odlietame z Libreville a pristávame len o pár desiatok minút v prístavnom meste Port Gentil. Ak by ste sem chceli ísť po ceste, zaberie vám to približne 15 hodín čistej jazdy. Zložíme si veci v hoteli a ideme do prístavu. Vydáme sa na plavbu po Atlantickom oceáne, kde budeme hľadať veľryby a delfíny. V gabonských vodaách, z ktorých až 27% je vyhlásených ako chránené územie, žije viac ako 20 druhov veľrýb a delfínov. Celoročne je možné pozorovať delfíny skákavé, ale aj vzácne “humpback” delfíny (Steno lentiginosus). Od júla do septembra je v týchto vodách hlavná sezóna rodenia mláďat a párenia vráskavcov dlhoplutvých. V Gabone sú len štyri miesta, odkiaľ sa dá na pozorvanie veľrýb vyraziť a Port Gentil je jedným z nich. Pokiaľ sa tu ocitneme mimo sezóny (ktorá je v júni až októbri), nahradíme veľrybie safari za extra safari v Loango, kam práve v období november až apríl chodia korytnačky klásť vajíčka na nekonečné pláže. Podľa aktuálnej situácie strávime čas na vode, prípadne v lagúne a na safari v parku. V každom prípade bude tento deň opäť nezabudnuteľný.
4. deň:
Opúšťame Port Gentil a vydávame sa na jazdu do divočiny. Ešte pred pár rokmi, by ste na tejto ceste museli kombinovať 5 sekcií dopravy (auto-loď-auto-loď-auto). Dnes sa po novej diaľnici naprieč džngľou dostaneme až do parku Loango. Čaká nás približne 3 hodinová jazda na okraj parku a potom už len len naprieč rajom až do našej lodge. Popoludní vyrazíme na safari.
National Geografic vyhlásil národný park Loango za “Last eden” = Posledný raj. Známy je plávajúcimi hrochmi, čo by bolo normálne, keby tieto neplávali v mori. V mori tu plávajú aj slony. Loango to je more, následne biele piesky pláže, po nej nasleduje lagúna s brakickou vodou, po nej obrovské sýtozelené lesy tropického pralesa a následne savana s nizučkou trávou. Kedysi bola celá Afrika takáto, na belostných plážach sa prechádzali divé zvieratá. Teraz už v Afrike nenájdete jediné miesto – teda okrem tohoto – ktoré by bolo bez ľudského zásahu a divé zvieratá by mali prístup na pláž. Gabon je exkluzívna destinácia pre odvážnych. Logistika je náročná a v Afrike to musíte mať značne “ošetrené” inak neuvidíte nič. No my máme! Obrovský príboj a more plné veľkých rýb. Uvidíme tzv. “surfujúce hrochy”? Alebo slony a byvoly na pláži? Nám sa to na poslednej ceste podarilo. No na pláži sa niekedy prechádzajú gorily a v oceáne plávajú veľryby. Tento úlovok čaká na Vás! Uvidíme, čo nám príroda umožní vidieť. Následne prechod parkom po savanách kde (keďže sme tu jediní!) môžeme vystúpiť z áut a peši sa dostať do blízkosti stád zvierat. Je to obrovský zážitok byť kúsok od pralesných slonov, antilop sitatunga, stáda prasiat štetinatých (Potamochoerus) či stáda pralesných byvolov. Vždy máme so sebou profesionálnych rangerov. Všetky fotografie vo fotogalérii k tomuto zájazdu sú z našich ciest a tak si môžete urobiť obraz. Áno ide o veľmi dlhý deň, ako každý na tejto ceste. Večera s francúzskym šarmom. Keď si predstavíte, že vajíčka sa dovážajú z Paríža, tak je zarážajúce čo dokážu vykúzliť. Budete veľmi spokojní!
5. deň:
Dnešný deň venujeme národnému parku. Po raňajkách sa vydáme na hodinovú jazdu do spomínaného výskuného centra. Gorilla habituation research project (Výskumný projekt gorilej habituácie) je realizovaný za podpory nemeckého výskumného ústavu Maxa Plancka. Vedeckí pracovníci alebo ich asistenti nám vysvetlia, o čo v tomto projekte ide. Po tomto úvode vstúpime do lesa. Naší vodcovia a stopári sú pygmejského pôvodu a v lese sa dokonale vyznajú. Ich denná úloha je stopovať a sledovať rodinu goríl, ktorá je určená na habituáciu, to znamená na zvykanie si na prítomnosť návštevníkov, ktorí majú záujem o pozorovanie goríl. Takáto rodina neskôr “zarába” peniaze, ktoré sú využívané na ďalší výskum a ochranu ich druhu. Nahliadneme do života týchto našich príbuzných. Po obede sa vydáme na jazdu savanou. Uvidíme, kam nás príroda zavolá. Dostaneme sa až k výskumnej stanici na pokraji džungle, ktorá sleduje a študuje šimpanzy? Títo naši príbuzní nie sú v Gabone zatiaľ habituované. Vidieť tak šimpanza vo voľnej prírode je obrovská vzácnosť. Budeme hľadať rôzne zvieratá a veríme, že budeme úspešní. Loango je domovom relatívne zdravej populácie pralesných slonov, hrochov, pralesných byvolov a množstva ďalších. Na záver dňa sa vrátime do našej lodge. Ak bude jasná noc, zahľaďte sa na hviezdnu oblohu. Nakoľko sme mimo akejkoľvek civilizácie, je tu nulový svetelný smog.
6. deň:
Vstávame uprostred gabonskej džungle a presunieme sa do prístavu v Omboue. Z Loanga do Lambaréné vedie nová, pomalá cesta. No my preferujeme cestu, ktorú používal aj lekár Albert Schweitzer, to jest po Ogooué. O rieke Ogooué ste zrejme nepočuli, no je to tretia či štvrtá najvodnatejšia rieka celej Afriky. Vraj má väčší prietok než Níl. No v ústí do lagúny je uzučká, ale hlboká je vyše 20 metrov, všade naokolo nádherné palmy, totálna nepriechodná džungľa. Smerujeme proti prúdu, rieka je široká vyše kilometra s ostrovmi v prostriedku. Rieka sa delí na viaceré kanály a les padajúci priamo do vody pôsobí upokojujúco. Plavíme sa z provincie z Ogooué -Maritime do Moyen Ogooué a sme tu jediná motorová loď. Vyrazili sme ráno a ak všetko dobre pôjde popoludní sme v Lambaréné. Ak to situácia dovolí, zastavíme sa v dedinke Achouka či Ngomo. Ide o dedinky kmeňa Myene do ktorých nevedie žiadna cesta a dá sa dostať iba po vode. Peniaze tu nepotrebujú všetko si vyrobia sami, všetko tu rastie samo. Banány, taro, maniok, karambola, najväčšie avokáda aké ste vo svojom živote videli. Ochutnáme! Vyrazili sme ráno a ak všetko dobre pôjde podvečer sme v hoteli v Lambaréné.
V
noci sa zúčastníte ceremónie Bwiti. Bwiti (alebo bwete, bouiti, bouity, mboeti, mbueti) je rituál “prechodu”, o ktorom sa hovorí, že pochádza od Pygmejov, ktorí ho potom odovzdali Mitsogo, Apindji a Sango, ktorí ho sami preniesli na iné etnické skupiny Gabonu. Tento rituál sa snaží načrieť do vašej prapodstaty. Duša sa oddelí od tela a vy sa dokážete porozprávať so svojimi predkami aj keď už nie sú medzi nami. Tento zážitok sa pokúsime zorganizovať, nie je však isté, či sa to podarí. Ide o skutočný ceremoniál a nie je isté, či zrovna v tieto dni budú naň pripravení záujemcovia. Nejedná sa o turistickú atrakciu a iniciovaní nemusia súhlasiť s prítomnosťou turistov. Prečítajte si o zážitku Ľ. Fellnera z rituálu .
7. deň:
Po raňajkách v Lambaréné navštívime Múzeum Alberta Schweitzera, starú nemocnicu známeho lekára, ktorý prišiel do Gabonu a preslávil sa prácou, ktorú vykonával v oblasti medicíny pre miestnu komunitu. Nahliadneme do pracovne, vyšetrovne aj refektára. V tejto istej miestnosti jedával so svojou rodinou a lekármi. Sme kúsok od rieky na kopčeku kde nádherne pofukuje. Nad obrovskými palmami lietajú kalone - najväčšie netopiere planéty (jedia ovocie) a pelikán Albert sa od Vás nechá kŕmiť. Ideme po stopách nositeľa Nobelovej ceny Alberta Schweitzera, prezrieme si jeho nemocnicu, múzeum s listami od britskej kráľovnej, prezidenta USA Roosevelta, vedca Alberta Einsteina a pochopíme, že kedysi boli celebritami iný druh ľudí. Chirurgická sála, pôrodnica, byt kde býval, jeho piano. A jeho hrob (zomrel ako 90 ročný).
Pred obedom sa rozlúčime s Lambaréné a odchodádzame do Lopé. Zastavíme sa v Ndjolé na neskorší obed a pokračujeme smerom na Lambaréné. Ochutnáte miestne špeciality ako dikobraza, korytnačku, opicu? Alebo dáte prednosť tradičnému obedu. Čaká nás poldenná cesta do cieľa, ktorý bude v národnom parku Lopé. Cestou budeme sledovať meniacu sa krajinu. Smerom na východ bude ubúdať mestského ruchu a zrazu sa ocitneme v prázdnejšej, vidieckej krajine. Dedinky sa tu budú striedať s nádhernými lesmi. Bohužiaľ, cestou uvidíme aj dôsledky drancovania tohto unikátneho dažďového pralesa a kamióny naložené obrovskými kmeňmi stromov budú len hlučnými a páchnucimi pripomienkami tohto pretrvávajúceho problému. Príroda sa drancuje a Posledný raj to má v kapitalizme ťažké. Podvečer prídeme do nášho hotela, kde sa s radosťou zložíme a doprajeme si ďalší Regab.
8. deň:
Ráno sa zobudíme na okraji parku Lopé. Po skorých raňajkách nasadáme na 4x4 a vyrážame do pralesa. 80% Gabonu zaberá aj dnes džungľa. Tzv. Gabonese Jungle belt je najväčšou nedotknutou plochou pralesa v Afrike. Vstupujeme do rezervácie a hľadáme veľmi vzácnu korisť. Ulovíme dnes ako Top zážitok mandrila? No nebude sám, tlupy majú od 20 do 200 kusov. My v CK poznáme toto miesto a vieme kam ísť. Pritom žiadny bedeker a nikde na internete sa pravdu nedozviete. Vždy skončíte tým, že nie je sezóna, nemáte sa tam ako dostať a nikto nevie ako mandrila nájsť. Mandril je najväčšou opicou našej planéty a najpestrofarebnejším cicavcom. Dostaneme sa k nim doslova na dotyk. Mandril je diurálna opica a v priebehu dňa neodpočíva a je prakticky neustále v pohybe. Stádo je preto veľmi aktívne a scény sa preto neustále menia. Väčšinu doobedia tak strávime na nohách a počas pomalej chôdze budeme sledovať les, či mandrily zazrieme. Všetky poplatky sú v cene zájazdu. Tento zážitok by som prirovnal k zážitku s gorilami v Ugande či Rwande. Návrat do hotela, obed a zaslúžený, krátky odpočinok. Popoludnie strávime v národnom parku. Opäť budeme aktívni, budeme naklasickom safari, alebo vyšliapeme na kopec Mount Brazza. Cesta je skvelou botanickou prechádzkou a zvrchu sa nám naskytne krásny pohľad na okolitú krajinu. Nebojte sa, prevýšenie je približne 200 metrov... Po tejto túre nasadneme do našich áut a vydáme sa na klasické safari v parku, Okrem hustých lesov sú tu aj savany a veríme, že hľadanie zveri bude úspešné. Žije tu 63 druhov cicavcov. Z tých najznámejších a najvyhľadávanejších tu so šťastím nájdeme leopardy, slony pralesné, byvoly pralesné, divé prasatá, sitatungy, šimpanzy, gorily a mnoho ďalších. Stovky druhov vtákov lákajú ornitológov. Lopé je považované za unikátny ekosystém, kde neustále prebiehajú vedecké projekty, na ktoré sa môžeme pozrieť aj zbližšia.
* Dnešný program bude závisieť od situácie s mandrilmi, ktoré sú hlavným cieľom dnešného dňa.
9. deň:
Opúšťame hlavnú baštu mandrilov a nádherný park Lopé. Pôjdeme rovnakou cestou ako sme sa sem dostali od križovatky Bifoun, kde však na kruhovom objazde odbočíme doprava a pokračujeme do Libreville. 7-hodinová jazda s našim autom a vodičom, ktorý nás dovezie do hlavného mesta Libreville. Zvláštny pocit po toľkých dňoch strávených v absolútnej a málo navštevovanej divočine. Libreville nám bude pripadať ako mesto z iného sveta. Do hotela prichádzame popoludní, prípadne večer, všetko podľa situácie na ceste, ale s hlavou plnou zážitkov. Ak nám vyjde čas, prejdeme sa ešte mestom. Hotel, ktorý nám po prílete z Európy pripadal "bežný", budeme po týchto dňoch považovať za vrchol luxusu. Užite si ho.
10. deň:
Po raňajkách nás čaká krátka prehliadka mesta a podľa času odletu strávime čas v meste. Transfer na letisko, výstupná kontrola a sme na ceste z Posledného raja do Európy. Čo hovoríte? Stálo to za to? My vieme, že áno.