Prejdeme všetky štyri najväčšie ostrovy Japonska od severu na juh - Hokkaido, Honshu, Kyushu a Shikoku, výstup na horu Fuji. Japonská spoločnosť je vo všetkom iná ako naša. Poradíme vám špičkové reštaurácie, kde sa stiera hranica medzi jedlom a umením. A táto cesta nadchne aj vaše deti.
1. deň:
Odlet z Európy a prílet na ostrov Hokkaido, ktorý je zo štvorice najväčších japonských ostrovov ten najsevernejší. Pohodlný let renomovanými leteckými spoločnosťami. Chcete viac? Vyskúšajte business class.
2. deň:
Prílet do mesta Sapporo, ktoré je najväčším mestom ostrova Hokkaido. Japonsko je krajina, ktorá si extrémne potrpí na čistote a pravidlá sa tu rešpektujú na 100%. Prvé zoznámenie s Japonskom tak možno bude pre niekoho pozitívnym šokom. Večer sa prejdeme nočným Sapporom a prvýkrát sa zoznámime s japonskou kuchyňou. Budete môcť porovnať, či jedlá v lokálnych reštauráciách chutia rovnako ako tie, ktoré jedávate v japonských reštauráciách u nás doma. Po zatmení je najlepšou voľbou na večernú prechádzku časť Susukino. Ide o najväčšiu zábavnú štvrť Hokkaida.
3. deň:
Dnes nás čaká spoznávanie ostrova Hokkaido. Vydáme sa smerom na juh k jazeru Poroto, ktoré sa nachádza uprostred krásnej prírody. Hneď vedľa jazera je komplex zložený z múzea a kultúrnej dediny Ainov, pôvodných obyvateľov Japonska. Upopoy múzeum slúži ako národné centrum pre oživenie a rozvoj kultúry Ainov, ktorí sú na pokraji vyhynutia. Samotný názov múzea Upopoy je ainuský výraz, ktorý znamená „spievanie vo veľkej skupine“, ktoré aj naživo uvidíme.
Po obede sa vyberieme smerom na juh, kde zo stanice Shin-Hakodate nastúpime na japonský rýchlovlak šinkansen a za maximálnej rýchlosti okolo 300km/h sa presúvame do 37 miliónovej aglomerácie Veľkého Tokia o veľkosti Západného Slovenska, ktoré je od roku 1868 oficiálnym hlavným mestom Japonska.
Počas cesty šinkansenom budeme prechádzať podmorským tunelom Seikan Undersea Tunnel, ktorý spája ostrov Hokkaido a Honshu. Úsek trasy, ktorý je dlhý viac ako 800 km, prejdeme japonským rýchlovlakom za zhruba 4 hodiny. Večerný príchod na hotel v Tokiu. Ak by ste mali záujem, za príplatok 0 euro si môžete v našich doplnkových službách zmeniť náš základný 3 hviezdičkový hotel za hotel kapsulový. Vyskúšajte si na jednu noc, ako sa býva v populárnych kapsulových hoteloch.
Kapsulové hotely začali vznikať v 80. rokoch minulého storočia ako núdzové ubytovanie pre manažérov, robotníkov a ľudí, ktorí pracujú dlho do noci, ktorým sa neoplatí cestovať do svojich bytov, pretože skoro ráno sa musia zase vrátiť späť do práce. Postupne začali kapsule využívať aj ľudia, ktorí zmeškali posledný vlak, lietadlo, či mladí ľudia túžiaci po zábave, ktorí sa po prehýrenej noci len potrebovali niekde uložiť spať.
4. deň:
Tokio je známe ako jedno z najväčších, najčistejších a ekonomicky najsilnejších miest sveta. Zároveň je tu extrémne čisto a bezpečne. Výborné jedlo nájdeme na každom kroku a ľudia sú tu milí a priateľskí. Tokio vás okamžite strhne svojou atmosférou a neustále pulzujúcim životom.
Na prehliadku Tokia využijeme geniálnu sieť tokijského metra. Zažijeme tak oveľa viac a lepšie sa priblížime k životu Japoncov. V prípade, že sumo zápasníci budú trénovať, pôjdeme sa pozrieť aj na ich tréning. Ak v tento deň nebudú trénovať, začíname na bývalom najväčšom rybom trhu na svete - Tsukiji, kde sa denne predá cez 2000 ton morských živočíchov. Na desiatu môžeme ochutnať najčerstvejšie sushi, mäso z veľryby alebo biele sladké jahody.
Ak máte v sebe aspoň kúsok umeleckej duše, tak múzeum TeamLab si zamilujete.
Pokračujeme do štvrte Akihabara, kde si ukážeme odvrátenú tvár Japoncov v herniach Pachinko a Gigo. Navonok nijako výrazné budovy, avšak v momente, ako sa otvoria dvere, čaká nás nepreberné množstvo automatov blikajúcich všetkými farbami, počítačových hier a hlučnej hudby, ktorá vás zrazí do kolien. V herniach Pachinko si zahráme herné automaty. V Sege si zase zaskáčeme spolu s mladými Japoncami na tanečných strojoch. Zahrajte si tu jednu z hier virtuálnej reality, ktoré vám pohltia všetky zmysli. Budete sa cítiť ako v inom svete. Zahráte si proti sebe, alebo každý sám?
Stále neviete, aký suvenír máte kúpiť kamarátom? Vysvetlíme si tu rozdiel medzi Anime a Manga a hneď vám dáme aj tip na jeden skvelý darček. V Akihabare spoznáme úplne inú tvár Japonska, ako sme doteraz boli zvyknutí. Kto bude večer ešte vládať, môže sa v štvrti Shibuya prejsť spoločne s Japoncami cez najväčšiu križovatku na svete. Toto miesto si môžete okoreniť o vyhliadku z vrchu mrakodrapu, ktorý vám zmení uhol pohľadu. Tu sa odohrával skutočný a dojímavý príbeh o psíkovi Hachiko, na ktorého sa spomína vďaka jeho oddanosti človeku.
5. deň:
Ráno opustíme Tokio a naším súkromným autobusom vyrážame do vnútrozemia ostrova Honshu smerom ku svätej hore Fuji. Pôjdeme sa prejsť samovražedným lesom Aokigahara. Tento les má stovky príbehov, z ktorých behá mráz po chrbte. Dozviete sa o nich po ceste v autobuse. Vy budete mať možnosť sa po tomto tajuplnom mieste prechádzať s nami. Les s prezývkou zelené more, o ktorom sa hovorí, že je tak hustý, že doňho neprejde ani jeden lúč slnka, je dôvodom, prečo tu nežije takmer žiadne zviera.
Počujete to ticho? Najkrajší výhľad na svätú horu Fuji je od pagody Chureito. Pozrite si úvodnú fotografiu k zájazdu, presne tento výhľad budeme vidieť. Ubytovanie v hoteli s tradičnými japonskými izbami na štýl ryoakanu. Spíme na zemi, na japonských tatami s futónmi. Budete prekvapený, aké je to pohodlné. Takto ste si predstavovali Japonsko?
6. deň:
Čaká nás výšľap na samotný vrch najvyššej hory Japonska, ktorá je často nazývaná aj ako Fudžisan alebo Fudžijama. Dnes pokoríme svätú horu Fuji, ktorej výška je 3776 m.n.m.. Táto najposvätnejšia hora bola už oddávna inšpiráciou pre básnikov a maliarov ako napr. Hiroshige a Hokusai. Fuji je stále aktívnou sopkou. Nemusíte sa však obávať, jej posledný výbuch sa datuje do roku 1708. Samotná sopka bola zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Výstup na samotný vrch je možný iba počas letných mesiacov. Na vrch vyrazíme v skorých ranných hodinách. Túru zvládneme za jeden deň. Odporúčame zbaliť si kvalitnú obuv na túru na vrch hory Fuji + trekkové teplé oblečenie, čelovku, pršiplášť, zimné rukavice a zimnú čiapku. Na vrchu hory Fuji môže byť teplota okolo +2 stupňov. Po zdolaní hory Fuji nás poobede čaká presun naším súkromným autobusom z piatej stanice, ktorá je vo výške 2400 metrov do najznámejšej čajovej oblasti celého Japonska. Presúvame sa na juh ostrova Honshu do mesta Shizuoka.
7. deň:
Zobúdzame sa v hlavnom meste čaju - Shizuoka. Japonsko je krajina, kde dajú domáci dodnes prednosť pitiu zeleného čaju pred kávou. My sa spoločne prejdeme krásnymi čajovými plantážami, kde sa v prípade dobrej viditeľnosti budeme môcť opäť kochať výhľadom na horu Fuji. Tentokrát však z iného uhla. Obednú prechádzku po čajovej plantáži zakončíme čajovým ceremoniálom, kde si zložíme hodinky z rúk a nebudeme sledovať čas. Vychutnávame si pokoj, ktorý z tohto ceremoniálu ide. Po pokorení vrchu Fuji nám takýto oddych perfektne padne. Zo Shizuoky sa presúvame autobusom do bývalého hlavného mesta Kjóto, kam prídeme vo večerných hodinách.
8. deň:
Kjóto, sídlo cisára od roku 794 do 1868, je kultúrnym a náboženským centrom krajiny. V tomto meste s viac ako 1700 chrámami a svätyňami by sa dal stráviť mesiac. Dnes nás čaká prehliadka mesta Kjóto mestskou hromadnou dopravou, po meste sa tak budeme presúvať ako domáci.
Našu prehliadku začneme vo svätyni Fushimi Inari. Najvýznamnejšia svätyňa boha ryže Inari je známa množstvom torii brán, popod ktoré sa budeme prechádzať. Ďalej nás čaká prechádzka nádherným bambusovým pralesom v luxusnej časti Arashiyama. Návšteva Zlatého pavilónu Kinkakuji, ktorý je najznámejšou pamiatkou celého Japonska. Obed si vychutnáme v spoločnosti mníchov. Ide o veľmi autentický a exkluzívny zážitok. Chcete sa dostať o krok bližšie k japonskej tradičnej kultúre? Hodinové predstavenie (fakultatívne) v Gion Corner je rozdelené na viacero sekcií. Uvidíte tvorbu ikebany, komickú hru Kyogen a tanec od skutočných maiko – učnice, z ktorých sa neskôr stanú profesionálne gejše geiko.
9. deň:
Z Kyota poobede pokračujeme do mesta Kobe, kde máme pre vás vybranú luxusnú reštauráciu. Tu si príde na svoje každý, kto chce v Japonsku ochutnať steak zo špeciálneho hovädzieho dobytka Wagyu – Kobe steak. Práve zo zelených pasienkov prefektúry Hyogo pochádza tento najznámejší japonský steak. Ak ste fajnšmeker a hľadáte luxus, potom vám ho odporúčame ochutnať práve v meste Kobe. Tu vám pripravia ten najlepší Kobe steak v Japonsku - priemerná cena za 100 gramový Kobe steak je 150 euro.
Hovorí sa, že kravy z oblasti Kobe sú počas života masírované, pijú saké a počúvajú vážnu hudbu. Odporúčame vám ochutnať najvyššiu kvalitu tohto mramorového steaku s označením A5. Dominantou mesta Kobe je veža Kobe a múzeum Kawasaki. Z Kobe pokračujeme naším autobusom do mesta Naruto, kde nás čaká plavba okolo vodných vírov. Zaujímavý prírodný úkaz, ktorý sa nachádza len v tejto časti Japonska. Večerný príchod do údolia Iya.
10. deň:
Strmé zalesnené svahy spája s okolitým svetom kľukatá, miestami až neskutočne úzka horská cesta, ktorá prechádza údolím. Zatiaľ čo hlbšie časti údolia Iya môžu byť ťažko dostupné, práve táto odľahlosť priťahuje návštevníkov do tejto oblasti, aby zažili tradičnú vidiecku kultúru, ktorú je už v modernom Japonsku ťažké nájsť. Historicky bolo údolie Iya ťažko prístupným miestom a dlho slúžilo ako útočisko pre členov klanu Taira (tiež známeho ako Heike), ktorí utiekli do regiónu koncom 12. storočia po prehratej vojne v Gempei. Ich potomkov možno stále nájsť v okolí malých horských dedín.
Prejdeme sa mostom Iya Kazurabashi, ktorý v minulosti slúžil ako hlavný prechod cez rieku Iya. Kedysi tu bolo celkovo 13 visutých mostov, ktoré spájali horské vinice. Dnes už existujú iba tri, z ktorých je Iya Kazurabashi ten najväčší a najkrajší. Most dlhý 45 metrov sa tiahne vo výške 14 metrov nad riekou a stále si zachováva pôvodný vzhľad.
Malým riečnym člnom sa budeme plaviť cez pokojnejšiu časť rieky Yoshino cez úzky kaňon Oboke, kde sa budeme môcť kochať prírodnými krásami malebného údolia rieky. Strmým roklinám v údolí Iya, kde sa budeme nachádzať aj my, patria vždy prvé priečky medzi outdoorovými aktivitami v celom Japonsku. Poobede vyrážame do mesta Matsuyama.
Večer môžete zakončiť oddychom v onsene Dogo Honkan. Je to forma kúpeľov, ktoré Japonci milujú, vysvetlíme si aj prečo. Dogo Onsen Honkan je jedným z najstarších horúcich prameňov v Japonsku s 1000 ročnou históriou, v ktorom miloval tráviť čas aj samotný princ Shotoku. Od pradávna až dodnes sú onseny oddelené pre pánov a dámy a predtým, ako sa do nich ponoríte, sa musíte osprchovať úplne nahý.
11. deň:
V meste Matsuyama si pozrieme jeden z najznámejších chrámových komplexov na ostrove Ishiteji temple. Tu budeme vo vzduchu cítiť tú tradičnú japonskú atmosféru. Ide o chrám s číslom 51 z celkového počtu 88 chrámov, ktorú navštevujú pútnici v bielom na púti Shikoku. Dnes opúšťame ostrov Shikoku a trajektom sa za necelé dve hodiny času preplavíme na náš posledný ostrov Kyushu, ktorý uzatvorí veľkú štvorku najväčších japonských ostrovov.
12. deň:
Budíme sa v srdci termálneho mesta, ktoré dymí - Oita. Čaká nás fascinujúca prechádzka "japonským peklom". Beppu je jedným z najznámejších japonských miest s horúcimi prameňmi, ktoré produkuje najviac horúcej pramenitej vody v porovnaní s ktorýmkoľvek iným letoviskom v krajine. V oblasti Beppu sa nachádza niekoľko nádherných horúcich prameňov. Ide o pramene, v ktorých sa ale nedá kúpať a preto sa budeme kochať buď ich dych berúcimi farbami, alebo v niektorých prípadoch sa budeme pozerať na bublajúce bahenné jazierka a ich hydrotermálne aktivity. Pod scénickou horou Mt. Takasaki, sa nachádza opičí park, ktorý je domovom viac ako 1500 divokých japonských opíc - makakov. V tomto prostredí boli opice pravidelne kŕmené, aby sa predchádzalo konfliktom s miestnymi pestovateľmi ovocia. Poobede našim súkromným autobusom prechádzame naprieč celým ostrovom Kyushu z východu na západ až do mesta Nagasaki.
13. deň:
Múzeum je spomienkou na zhodenie atómovej bomby na Nagasaki z 9. augusta 1945. Vedľa múzea sa nachádza Národná pamätná sieň mieru pre obete atómovej bomby. Nagasaki rovnako ako Hiroshima pripomínajú návštevníkom obrovskú skazu a bezohľadnú smrť spôsobenú jadrovými zbraňami a predstavujú záväzok k mieru! Neďaleko mesta Nagasaki sa nachádza ďalší neslávne preslávený ostrov, ktorý je tiež pripomienkou japonských vojnových zločinov ako miesto nútených prác pred a počas druhej svetovej vojny. Ostrov sa objavil v článku CNN s názvom „10 najpodivnejších miest na svete“, objavil sa ale aj v množstve celovečerných filmov medzi ktorými je aj známy James Bond Skyfall. Dnes ide o opustený ostrov, na ktorý sa dostaneme loďou. Spoločne si tento ostrov duchov prejdeme s našim lokálnym sprievodcom. Najpozoruhodnejšími črtami ostrova sú jeho obrovské morské múry a opustené betónové budovy, ktoré nie sú nejako narušené okrem bujného porastu. Ostrov bol symbolom rýchlej industrializácie Japonska až do roku 1974, kedy sa zásoby uhlia blížili k vyčerpaniu. Baňu zatvorili a všetci obyvatelia odišli, ostrov tak zostal na nasledujúce desaťročia opustený.
14. deň:
Odchádzame z Nagasaki na letisko v meste Fukuoka. Odlet domov.
15. deň:
Prílet do Európy, zvítanie sa s rodinou a zdieľanie zážitkov.
V prípade akýchkoľvek ďalších otázok prosím volajte +421 940 994 004