Ísť na 9 dní na koniec sveta? Prečo nie? Krátka cesta na ostrovy obrovských korytnačiek, na rovník a pod majestátne sopky. Čokoláda, panamský klobúk, káva. Maličká juhoamerická krajina vás uchváti.
1. deň:
Odlet z Viedne. Prílet do Ekvádoru a hlavné mesto Quito. Mesto na úpätí sopky Pichincha vo výške 2 800 m n. m.
2. deň:
Celodenná prehliadka jedného z najpokojnejších juhoamerických miest. Námestie nezávislosti, katedrála, kostoly San Francisco a Santo Domingo, La Merced, miestne gurmánske špeciality. MITAD DEL MUNDO – stred sveta. Áno, stojíte priamo na rovníku!
3. deň:
Odlietame 1000 km do hĺbky Tichého oceánu. Vzdialenosť, ktorú iné živočíchy nevedeli prekonať a preto Galapágy ostali takým výnimočným miestom. Na novom letisku v Quito, vybavíme vstupnú kartu na Galapágy, kartu INGALA. Vybavenie aj poplatok je už v základnej cene zájazdu. Následne náš partner zachekuje batožinu, lebo toto je v prípade Galapág zložitejšie- musíte prejsť špeciálnou kontrolou a dostanete špeciálnu svorku, aby ste batožinu už nemohli otvoriť. Na letisku kupujeme posledné fľaše rumu (za nižšiu cenu) a odlietame. 6 tisíc metrov vysoké sopky vystriedajú nedozerné vody Tichého oceánu.
Pod nami sa z tmavomodrého oceánu vynorí čierny vulkanický ostrov Baltra a my pristávame. Psy nám oňuchajú batožinu, prejdeme zložitými colnými procedúrami, zoznámime sa so zákonmi, ktoré budeme dodržiavať, aby sme unikátne prostredie zachovali aj pre ďalšie generácie. Vydáme sa expedičným autobusom krížom cez Baltru (15minút). Nasadneme na domorodú lodičku a cez kanál Itabaca sa preplavíme na hlavný ostrov Santa Cruz a aj toto je super zážitok. Takýto transfer z letiska je vskutku unikátny a je hneď jasné, že sme na unikátnom mieste. Nasadneme na naše prenajaté džípy, batožinu naložíme dozadu a naši šoféri po prekvapivo dobrých cestách stúpajú hore na sopku. Okolo nás je zrazu zeleň a my dávame pozor, aby sme nezrazili korytnačku obrovskú – na tomto ostrove sa ich nachádza najviac na celých Galapágoch. Následne po hodine zbehneme opäť dolu k moru a ubytujeme sa v našom hoteli v hlavnom meste ostrova v Puerto Ayora 5 minút od absolútneho centra. Naobedujeme sa v najlepšej reštaurácii mesta. Čerstvé ryby, ceviche, tamarindový džús či caipirinha. Večer sa prejdeme suvenírovými obchodíkmi, zastavíme v bare a nafotíme si z vtáčej perspektívy húf žralokov, ktorí lovia malé rybičky v nasvietenom prístave.
4. deň:
Po raňajkách ihneď vyrážame do Darwinovho centra. Kamenným chodníkom medzi stovkami obrovských kaktusov prichádzame na miesto, ktoré nás uvedie do problematiky ostrovov. Prečo sú Galapágy také známe? Život Charlesa Darwina a čo ho na Galapágoch uchvátilo. Kde žila najslávnejšia korytnačka sveta Osamelý George? Naozaj mal 150 rokov? Dnes chceme vidieť minimálne tucet korytnačiek a zároveň viac druhov. Chceme si pozrieť kostru veľryby a celé múzeum v Darwinovom centre. Chceme vidieť uškatce, loviace pelikány a potom skočiť na pláž. Hodinová prechádzka po najkrajšej pláži ostrova a zrejme aj celých Galapág. Bielučký piesok a modré more..no čo je absolútne unikátne, tak v mori môžete vidieť plávať jaštery – leguány morské. Keď Charles Darwin uvidel plávajúce leguány a všimol si že chvost týchto prajašterov nemá okrúhly priemer ako je bežné, ale je plochý aby sa ním dalo manipulovať ako kormidlom. Keď si všimol, že tieto leguány nozdrami vysmrkujú prebytočnú soľ, ktorú do svojho tela dostali tým, že sa živia morskými riasami. Keď si všimol, že majú silné pazúry prispôsobené tomu, aby sa vedeli zachytiť pri plávaní na skalu. Že na rozdiel od farebných suchozemských leguánov sú tieto čierne, prispôsobené prostrediu kde sa pohybujú. … Doplo mu, že tieto zvieratá sa prispôsobili okolitým podmienkam, ktoré sú na Galapágoch unikátne. No keď to takto zreteľne vidieť na odľahlých Galapágoch, tak to musí platiť aj inde – dovolil si zauvažovať Darwin.
“Neprežijú tí najväčší a najsilnejší, ale tí, ktorí sa čo najlepšie dokážu prispôsobiť” Dnes vedci tvrdia, že sa evolučne živočíchy a teda aj ľudia nemenia iba z generácie na generáciu. Ale všeobecne sa verí, že evolúcia prebieha u nás každodenne. Každým dňom sa prispôsobujeme okolitým podmienkam. Neprežijú tí najväčší a najsilnejší, ale tí, ktorí sa čo najlepšie dokážu prispôsobiť okolitým podmienkam. Berieme si plavky a okuliare a ak budeme mať šťastie, tak si s leguánmi zaplávame.
5. deň:
Tortuga Bay sa skladá z dvoch pláží: Playa Brava a Playa Manda. Playa Brava je pláž s obrovskými vlnami vhodná pre odvážnych surfistov, kde sú častými návštevníkmi žraloky. Tu sa nebudeme kúpať. Po nádhernej bielej pláži sa vydáme vpravo a asi 15 minút idú naše bosé nohy vo vode, topánky v ruke. Ideme stredom a nie hore na dunu. Tam totižto korytnačky kladú vajíčka. Tie miesta sú označené a je tam páska, ktorá hniezdo ohraničuje. Najväčšími nepriateľmi korytnačiek sú novo dovezené živočíchy ako mačky, prasce, ktoré korytnačie vajíčka nájdu a zjedia. Prídeme až k malému zelenému mangrovníkového lesíku pod ktorým sa vždy (čo sem 10 rokov chodíme) vyhrievajú morské leguány. Do vody chodia 2x za deň na 10 až 15 minút, ale je ich tu toľko, že šanca je značná. Uvidíte leguány vystrekovať soľ z nozdier. Všímajte si ich chvosty prispôsobené plávaniu. Naučíte sa rozlišovať samca s veľkými ostňami na chrbte a hlave od samičiek. Na bielučkom piesku sa čierne leguány vynímajú a budete mať ohromný zážitok. Potom sa vydajte ešte 3 minúty krížom a prídete k pokojnej lagúne na Playa Manda kde môžete kajakovať či si v bezpečí zaplávať, šnorchlovať v pokojnej vodičke. Často tu vidieť morské korytnačky či plávať raje a zvláštne vtáky, ktoré máme v CK radi- volajú sa Booby (čítaj Bubi - sula modronohá).
Alternatívne Vám vieme uvedené aktivity prispôsobiť tak, že sa ešte navyše môžete zúčastniť jedného celodenného fakultatívneho výletu na okolité ostrovy spojené aj so šnorchlovaním a obedom na lodi. Viac informácii a výber skvelých výletov nájdete v doplnkových službách k zájazdu. Fakultatívny výlet odporúčame nakoľko Vám dotvorí komplexný obraz o Galapágoch a prinesie ešte väčšie zážitky.
6. deň:
Odlet z oceánu a prelet do Quita. Lety z Galapág často meškajú, ak však pôjde všetko načas, tak okolo 14:00 by sme mali byť už v Quite. Presun do koloniálnej ekvádorskej dedinky Nono, ktorá sa nachádza približne 30-45 minút od Quita. Ubytujeme sa v rozprávkovom domčeku Villa Doris ďaleko od veľkomesta v zelenom srdci Ánd, kam CK chodí už dlhé roky. Pôvabná usadlosť umiestnená do prekrásne rozkvitnutej záhradky, v ktorej lietajú kolibríky a o ktorú sa stará naša vynikajúca dlhoročná priateľka a miestna partnerka Lorena, ktorá CK klientov už veľmi dobre pozná, Vás očarí a príjemne prekvapí. Lorena sa stará aj o propagáciu miestneho hmlového lesa, do ktorého Vás vezmeme. Stretnutie s domácimi, suveníry od miestnych remeselníkov, varia pre nás lokálni kuchári, spoločnosť nám robia miestni sprievodcovia, ubytovanie čistých a útulných v izbách, kde sa nachádza prastarý (zrekonštruovaný, ošetrený) nábytok, kde sa používajú bio čistiace prostriedky vyrobené na prírodnej báze nás spojí s duchom Ekvádora.
7. deň:
Prebudenie sviežim ekvádorským vánkom z exotickej záhrady. Načerpáme energiu, naladíme sa na začiatok programu v prebúdzajúcej sa prírode a tešíme sa na dnešné zážitky.
Dnes nás čaká ľahká turistika v okolí dedinky Nono, ktorá je ešte z koloniálnych čias s ekologickým cítením a zaujímavým ekosystémom. Je to miesto, kde sa hmla spúšťa po vysokých kopcoch dolu do údolia a dodáva tejto scenérii neuveriteľné tajomno. Kvôli tomu je toto prostredie tak zelené, svieže a bujné. Sme v oblasti, kde sa Andy stretávajú s regiónom džungle a pobrežia. Porasty sú husté a väčšie. Andské svahy tu zachytávajú vlhký vzduch prichádzajúci od pobrežia a preto sa to tu volá hmlový les. Len Vy a príroda, o ktorej ste tak dlho snívali. Na tieto nevšedné fotografie sa budete po zájazde ešte dlho pozerať a spomínať. Máte pocit, že sem musia utekať všetci obyvatelia hlavného mesta, ak sa chcú nachvíľu zresetovať a vyčistiť si hlavu. Ecoturizmus je s dedinkou Nono úzko spätý. Na koňoch tu jazdia približne od roku 1500, keď sa sem dostali španielski dobyvatelia a predstavili tieto vznešené zvieratá domácemu obyvateľstvu. Od tých čias sa táto oblasť uberala smerom k rančérskému spôsobu života a my veríme, že to tak ostane aj naďalej.
Toto miesto navštevujeme už niekoľko rokov a vždy odchádzame nadšení. Turisti väčšinou ostávajú v centre Quita a takmer nikto nehľadá niečo tak unikátne ako je príroda v tomto okolí. Tu v Nono sme to unikátne našli. Stretnutie s domácimi, ktorý Vás privítajú a pohostia s čistým a otvoreným srdcom. Aj introverti sa do tohto miesta zamilujú. Všade je prekrásne rozkvitnutá zelená príroda, neskrotné vrchy Ánd, ľudia žijú v pokojnom tempe a my získavame pravdivý obraz o krajine.
8. deň:
Vrátime sa do hlavného mesta a odletíme do Európy.
9. deň:
Prílet do Európy. Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.
V prípade akýchkoľvek ďalších otázok prosím volajte +421 940 994 004