Južné moria sa nekončia Austráliou a Novým Zélandom, ale začínajú. Za nimi ležia tisícky ostrovov a ostrovčekov, ktoré žijú svoj vlastný pokojný život mimo záujmu verejnosti. O to krajšie a autentickejšie sú zážitky, ktoré tu absolvujeme.
1. deň:
Odlet z Európy.
2. deň:
Prepánajána, stále sme vo vzduchu. Nová Kaledónia je už však bližšie.
3. deň:
Náš dlhý let do srdca Oceánie s hlavným mestom Noumea sa skončil. Sme tu! Na opačnom konci sveta ideme objavovať a loviť zážitky na nesmierne autentických ostrovoch. Ubytovanie na najkrajšej pláži ostrova v Anse Vata. Adaptácia na časový posun.
4. deň:
Novú Kaledóniu začneme spoznávať na exotickom ostrove. Ak to bude možné, skorým ranným trajektom sa vyberieme popri pobreží hlavného ostrova Grande Terre na Isle of Pines. Exotický ostrov plný prastarých araukárií, nádherných bielych piesočných pláží a unikátnej prírody. Vydáme sa spoznávať ostrov na bicykloch alebo si doprajete oddych na jednej z najkrajších pláží v pohodlí nášho ubytovania? Čakajú nás prírodné jaskyne, miestne kmene a výborná kuchyňa. Neskôr sa presunieme na opačnú stranu ostrova k unikátnej prírodnej lagúne. Miesto oddychu, šnorchlovania a prekrásnej prírody. Odvážnejší sa vyberú na prechádzku pralesom, ktorý nás privedie k najväčšej zátoke ostrova Baie d’Upi. Skalné ostrovné útvary trčiace z vody, korálové útesy a neskutočne čistá voda. Využijeme domorodé pirogy na plavbu touto zátokou? Ak budeme mať šťastie, okúpeme sa aj s vodnými korytnačkami. Po krásnom dni sa trajektom vrátime do už známej Noumea. UPOZORNENIE: Tento fakultatívny výlet je podmienený harmonogramom trajektu. V poslednej dobe premáva 2-3 krát do týždňa, palubenky sa dajú kúpiť iba priamo na mieste. Niektoré mesiace z roka trávi trajekt v dokoch a nepremáva. V prípade, že sa tento výlet neuskutoční, budete mať čo spoznávať aj na hlavnom ostrove Novej Kaledónie.
5. deň:
Vydáme sa na celodenný výlet, počas ktorého budeme objavovať krásy a zaujímavosti hlavného ostrova Novej Kaledónie. Ostrovy objavil James Cook a pomenoval ich Nová Kaledónia, lebo mu pripomínali Škótsko. Hlavný ostrov sa volá Grande Terre a tu strávime najviac času. Ostrovy až do roku 1840 boli Európanmi navštevované len sporadicky. Hlavný ostrov je veľmi rôznorodý. Na východe je bujná vegetácia, na západe savany a otvorené pláne. Na severe a juhu sú vysoké hory s najvyššími vrcholmi 1629 a 1618 metrov nad morom. Ostrovy majú najväčšiu biodiverzitu na štvorcový kilometer na svete. Množstvo rastlín žije iba na tomto mieste a nedokážu prežiť nikde inde. Rastie tu endemické stromové papradie, ktorého kmeň dorastá do výšky viac ako 10 metrov a listová „koruna“ má priemer až 6 metrov. Žije tu aj najväčší gekon na svete, gekon novokaledónsky. Vrana dôvtipná je ďalším obyvateľom týchto ostrovov. U nej si vedci všimli schopnosť používať jednoduché nástroje a spustila sa nová vlna poznatkov. Lagúna okolo ostrovov je nesmierne bohatá na život a okolitý útes je tretia najväčšia koralová bariéra na svete s dĺžkou až 1500 kilometrov. Jednoducho, Nová Kaledónia ponúka nesmierne množstvo prírodných zaujímavostí.
6. deň:
Skvost modernej architektúry, krajšie než opera v Sydney, kultúrne centrum Tjibaou. Múzeum kanackej domorodej kultúry, bývalých ľudožrútov. Príjemná koloniálna architektúra centra mesta s hlavným námestím Palace des Cocotiers, katedrálou a luxusnými butikmi. Posledné výhľady, cez časť ostrova Grande Terre na letisko a odlet do divočiny na Vanuatu, ktoré aj veľmi skúsení cestovatelia radia ku svojim najväčším cestovateľským skalpom. Blíži sa vrchol našej cesty. Večer prílet do Port Vila.
7. deň:
VANUATU: Pôvodná kultúra a pôvodné kmeňové tradície, to je to, čo tu na Vanuatu budeme hľadať. Dokedy ešte vydržia? Melanézia ako za dávnych čias. Bojové tance, kurz domorodého varenia, najexotickejšie fotografie na celej ceste. Po ostrove sa dá pohybovať iba džípmi a tak aj my budeme objavovať jeho zákutia. Kúpite si od miestnych penisový nadstavec - nambas? Uvidíme v noci chrliť lávu? Návšteva miestnej komunity, fantastické fotografické možnosti.
8. deň:
Sopka Yasur nachádzajúca sa na strete kontinentálnych dosiek je najaktívnejšia v Melanézii. Toto je absolútna svetová bomba! Pozor, aby Vás netrafil sopečný kameň – naozaj lietajú tak blízko. V noci za svitu hviezd sa vraciame do tábora. Určite zažijeme magický obrad popíjania tradičného nápoja kava a krásavice odeté iba v ratanových sukničkách. Prechádzky po plážach a džungľou. Výstup na sopku YASUR. je možnosť fakultatívneho výstupu na aktívnu sopku Yasur a jeden z najväčších zážitkov aké môžete zažiť pri aktívnych sopkách. Tento výlet nie je rezervovaný vopred, pretože ho ovplyvňuje počasie, príliv, búrky a samozrejme sopečná aktivita. Kupuje sa priamo na mieste v cenách okolo 150- 250 EUR/osoba v závislosti od počtu klientov, ktorí idú na Yasur. Výlet vám pomôže vybaviť na mieste priamo sprievodca a hradí sa takisto priamo tam. Ide o ľahkú túru, a neuveriteľný zážitok pri pohľade do pekla.
Prečítajte si zážitok z poslednej cesty:
Pristáli sme sa na ostrove Tanna. Jeden z 82 malých ostrovov, ktoré spolu tvoria Vanuatskú republiku. Západná civilizácia sa sem dostáva len veľmi pomaly a my sme tomu radi. Už letisková hala, ak sa to dá tak nazvať, nás o tom presvedčí. “Batožinový pás” je len prierez v stene, cez ktorý sledujeme ako vyberajú naše kufre z mini lietadla. Za 10 minút jazdy sme v našom rezorte, ale nemáme času nazvyš. Stihneme obed - výborná ryba alias catch of the day (čo dnes rybári vylovili) a batátové hranolky so šalátom. Vynikajúce! Zážitky však nepočkajú, hneď po obede vyrážame za tým najväčším. Prechádzame krížom cez ostrov, cesta trvá hodinu a pol. Už po 20 minútach však končí jediná asfaltová cesta na ostrove a začneme chápať, prečo sú tu všetky autá džípy alebo pick-upy. Okolitý prales postupne ustupuje, zem sa mení na čierny piesok, nad hlavami si všimneme veľký oblak a začujeme obrovský treskot. Oblak? Treskot? To je len jedna z mnohých erupcií aktívnej sopky, pod ktorou sa práve nachádzame. Sopka Yasur - najdostupnejšia aktívna sopka vybuchuje niekoľkokrát za hodinu už storočia. Hoci sa jej stav monitoruje, väčšia erupcia môže nastať kedykoľvek. Prichádzame do centra, dostaneme ochrannú prilbu a okuliare, presadneme do áut aj s inými dobrodruhmi a vyrážame tak vysoko ako sa dá. Na úplný okraj kaldery už ideme peši. Výbuchy sa opakujú každých pár minút a my nevieme či utekať alebo zostať a obdivovať túto silu. Samozrejme, že zostávame. Vietor občas zmení smer a zaveje k nám oblak síry. Stojíme na okraji a dole pod našimi nohami vyletujú do vzduchu kusy lávy. Pri každom výbuchu sa v nás mieša nadšenie a stres. Ukážka prírody v plnej sile. Prišli sme sem chvíľu pred západom slnka, lebo vieme, že práve to je najlepší čas. Pomaly sa začína stmievať a žeravá červená láva svieti ešte viac. Výbuchy prichádzajú nepravidelne z troch rôznych trhlín. “Už viem, kde ľudstvo získalo predstavu o pekle” poznamená klient. A tak to aj vyzerá, nepretržité bublanie lávy v prasklinách občas prekryjú oblaky síry. Zrazu začujeme ďalší výbuch, tentokrát o niečo väčší a následne nás tlaková vlna donúti všetkých spraviť krok dozadu. Znovu sa v nás mieša pud sebazáchovy a maximálne nadšenie z tohto jedinečného zážitku. Všetky baterky v telefónoch aj fotoaparátoch sa postupne vybili, už iba s údivom stojíme a nasávame tú silu. A hoci by sme tam najradšej sedeli celú noc, je čas ísť naspäť. Zajtra nás čakajú ďalšie zážitky.
9. deň:
Doobedie využijeme na spoznávanie rôznorodosti tunajších kmeňov. Niektorí už nosia oblečenie, no iných zažijeme ešte stále viac nahých ako odetých do tradičného oblečenia z prírodných materiálov. Spoznáme čaro života miestnych komunít a ich ľudí, ktorí patria k tým najšťastnejším na našej planéte. Prečo je tomu tak, uvidíte. Nevynecháme ani najväčší banyan sveta, ktorého vek nie je presne známy, no hovorí sa, že tu bol už dávno predtým než sem v roku 1774 priplával James Cook. To že zaberá rozlohu viac ako 200 metrov štvorcových, hovorí o tom, že to bude naozaj zážitok. Odlet do Port Vila, ubytovanie v hoteli Grand, ktorý je považovaný za ten najlepší v hlavnom meste. Je to jediná budova v celej krajine, ktorá má výťah. Trhy v Port Vila sú naozaj zážitkom a my ochutnáme to najlepšie ovocie. Prehliadka mesta a zvyky, ktoré už inde vymizli. Mamas Market a čas na kúpu suvenírov. Ochutnáte lap-lap?
10. deň:
Opustíme nádherné Vanuatu a pokračujeme oddychovať na tropický ostrov Fiji. Ostrov, ktorý spája Melanéziu a Polynéziu. Novoobjavená turistická destinácia na tzv. „kanibalských ostrovoch“. Dnes tropický raj so všetkým, čo k tomu patrí. Oceán, pláže, palmy, koralové útesy a oddych podľa vašich predstáv. Vyberte si svoj hotel a absolvujte plážovú dovolenku v Tichomorí. Ozaj viete, kto je to Udre? Hotel Sofitel Fiji nájdete v najznámejšej oblasti Denarau. Tropický raj, slnko a bláznenie v bazéne. Prenajmete si auto na okruh ostrovom? Pláže na Fiji sú z čierneho piesku. Samotná oblasť Denarau je najpopulárnejšia, ale existujú aj krajšie pláže. Ak Vám záleží na pláži a chcete ostať na hlavnom ostrove tak odporúčame príplatkový hotel Intercontinental na pláži Natadola. Tá je oveľa krajšia. Alebo niektorý z množstva luxusných rezortov na ostrovoch v okolí.
Fiji je riviérou Oceánie a jednoznačným lídrom v službách a servise. Je to vhodná báza aj na objavovanie iných ostrovov. Sme si takmer istý, že aj Vaša ďalšia cesta povedie do týchto oblastí.
11. deň:
Relax v exotickej destinácii na plážach Fiji v hoteli podľa Vášho výberu.
12. deň:
Relax v exotickej destinácii na plážach Fiji v hoteli podľa Vášho výberu.
13. deň:
Relax v exotickej destinácii na plážach Fiji v hoteli podľa Vášho výberu.
14. deň:
Relax v exotickej destinácii na plážach Fiji v hoteli podľa Vášho výberu.
15. deň:
Dnes sa s Oceániou rozlúčime a čaká nás dlhá cesta domov. Pri tom dlhom sedení v lietadle myslite na dunenie sopky Yasur, úsmevy Kanakov, šplechot vĺn na pobreží Fiji a bude Vám lepšie. Možno sa sem ešte vrátite, veď tu máme Samou, Tongu, Kiribati a ďalšie chuťovky. Šťastný let!
16. deň:
Prílet.
V prípade akýchkoľvek ďalších otázok prosím volajte +421 940 994 004