Tri krajiny nádhernej, zelenej, divokej, autentickej západnej Afriky. Príbehy otrokov, neuveriteľná biodiverzita, 3 hlavné mestá, diamanty a najkrajšie pláže západnej Afriky.
1. deň:
Odlietame do málo známej západnej Afriky. Let kvalitnou leteckou spoločnosťou ( vyskúšajte business class) ponad Európu, Gibraltar a potom ponad Maroko s oceánom po pravici a Saharou pod nami a všade na ľavej strane. V momente keď sa žltá Sahara začne trochu zelenať tak to znamená, že letíme ponad rieku Senegal a krajinu rovnakého mena. Blížime sa na letisko v Conkary v hlavnom meste Guiney, kde sa začne naša skvelá cesta západnou Afrikou. Prílet, prvé vône a chute najkrajšieho kontinentu, transfer do hotela a začiatok lovenia zážitkov.
2. deň:
GUINEA. Krajina kam vraj nikto nechodí a ktorej popis Lonely Planet z tohoto dôvodu vynechal v poslednej edícii. No my v CK sem chodievame pravidelne už roky. Najhorší policajti Západnej Afriky? Bezprávie a chaos? Alebo opäť závan francúzskej kultúry? Je to uhol pohľadu. Najsladšie banány, kokosové orechy a chrumkavé bagety. Dostať sa až na koniec polostrova CONAKRY je veľká výzva. Zápchy, smog, chudoba a ohromná energia porovnateľná len s Lagosom či Kinshasou. Krevety a čerstvé ryby u Obamu hneď vedľa prezidentskej rezidencie s výhľadom na záliv Atlantiku. Kompletná prehliadka mesta a návšteva Národného múzea, trhu, katedrrály a obrovskej mešity. Dnes budeme mať jedinečnú možnosť spoznať Guineu, známu svojou umeleckou a kultúrnou diverzitou. Veľká mešita v Conakry je piatou najväčšou mešitou na svete a patrila medzi množstvo mega projektov, ktoré financoval saudskoarabský kráľ Fahd.
3. deň:
Po raňajkách sa vydáme na výlet loďkou na Iles de Los, skupinu troch ostrovov ležiacich len kúsok od pobrežia - Fortoba, Kassa a Roume. Kedysi dávno ostrovy patrili Veľkej Británii, ktorá ich potom dala Francúzsku výmenou za práva na rybolov v Newfoundlande a Labradore!! Ostrov Roume je ostrovom, ktorý inšpiroval Roberta Louis Stevensona k napísaniu legendárnej knihy Ostrov pokladov. Tieto tri ostrovy, "ostrovy idolov" boli kedysi súčasťou trhov s otrokmi a neskôr pre zmenu miestom odkiaľ sa lovili otrokári. Návrat do Conakry a život veľkomesta.
4. deň:
Dnes sa rozlúčime s Guineou presunieme sa na juh do Sierra Leone. Cestou sa zastavíme v Forecariah, meste ktroré hralo dôležitú úlohu v boji proti Ebole a prekročíme hranicu do Sierra Leone. Prvá exotická hranica.a sme v nádhernej Sierra Leone. Francúzštinu vystrieda angličtina, Fulaniov nahradia Temne. Presun cez Port Loko až do Lungi. Cestou budeme prechádzať cez mnohé veľké rieky prameniace v Guinejskej vysočine, ktoré si razia cestu divokým severom Sierra Leone a na juhu sa vlievajú do teplých vôd Atlantiku. V Aberdeen sa ubytujeme v útulnom hoteli a večer vyrazíme na Lumley beach, miesto kde to žije!
5. deň:
Čaká nás nádherný deň. Rieka Sierra Leone spolu s horami pevne zovierajú hlavné mesto Freetown. Hneď z rána nasadneme na čln a pozrieme si Freetown zo strany oceánu. Mesto samotné navštívime neskôr. Našim prvým cieľom je ostrov Bunce island. Začíname riadne z ostra! Na pobreží Afriky je vyše 40 otrokárskych pevností. Z týchto miest sa vyvážali otroci do krajín južnej, strednej a severnej Ameriky. Bunce island je unikátny tým, že otrokov zo Sierra Leone vyvážali exkluzívne do Južnej Karolíny a Georgie v USA. Komunity na pobreží USA dodnes rozprávajú tým istým kreolským jazykom ( krio) akým sa rozpráva v Sierra Leone. Vyše 50.000 neštastných duší vyviezli angličania z Bunce island. Viete prečo patrili medzi najcennejších otrokov? Tento výnosný business sa skončil zrušením otroctva. Na malom ostrove si pozrieme perfektne zachovanú pevnosť a porozprávame si aj o tom, že Amerika vlastne vznikla práve tu. Bunce island a jeho otroci. Po širokej rieke Sierra Leone sa vrátime späť do Aberdeenu a cez Congo cross sa presunieme do hlavného mesta Freetown. Pláže, rieka, oceán a zelené hory robia z Freetownu jedno z najkrajších hlavných miest v Afrike a takto nejak videl okolie aj prvý európan Pedro de Sintra. Scenéria je dokonalá. Chaotický, farebný a ukričaný Big market. Národné múzeum s malou expozíciou ale o to zaujímavejšou. Práve tu uvidíte tradičnú kamajorskú košeľu a základné spirituálne masky. Nástenné maľby nás prevedú históriou krajiny a postavíme sa na miesto kde szávala obrovský strom kapok ( vlnovec päťmužný), ktorý 25.5.2023 zničila prudká tropická búrka. Práve tu v roku 1792 vznikol Freetown a aj preto na bankovkách leones nájdete starý kapok. Ako názov napovedá, išlo o slobodné mesto, ktoré založili bývalí otroci. Aj preto nájdete vo Freetowne unikátne schody návratu. Práve po nich prešli prví navrátilci, ktorí prežili brutality otrokárstva. Vedeli ste, že vo Freetowne je najznámejšia africká univerzita? Fourah bay college je školou cez ktorú prešli všetci vzdelaní afričania. Aj preto získal Freetown prezývku Atény Afriky. Ruiny starej školy, ktorá bola prvou školou západného typu v Afrike si pozrieme a ukážeme si aj novú univerzitu na kopci priamo pred nami. Fourah Bay bol unikátom a kto hľadal vzdelanie tak ho našiel iba tu. Železničné múzeum so špeciálnym vozňom pre kráľovnú Alžbetu. a anglikánsky kostol svätej Trojice v ktorom nájdete aj návštevnú knihu z roku 1961 s podpisom kráľovnej. Podvečer sa vrátime po kompletnej prehliadke Freetownu nadšení do nášho hotela.
6. deň:
Národným zvieraťom Sierra Leone je šimpanz. Kedysi žili v krajine vo veľkých počtoch ale to sa už žiaľ zmenilo a vo voľnej prírode ich žije už len okolo 5000. Mnohé z nich končia ako hračky v domácich zoo. Nuž a práve týmto šimpanzom sa venuje Tacugama Chimpanzee sanctuary. Stará sa o týrané zvieratá a dáva im novú šancu. Táto záchranná stanica je umiestnená v tropickom pralese len kúsok nad mestom. Ruch veľkomesta ale vôbec nepočujete a namiesto toho, lesu dominuje vrešťanie opíc. Hodinová prechádzka počas ktorej sa viac oboznámite so symbolom krajiny. Neskôr sa pozrieme na mesto z vyhliadky Leicester Peak vo výške 595 metrov. Druhú polovičku dňa venujeme okoliu Freetownu a prejdeme sa po nádherných plážach ako Lakka, Sussex a River no. 2. Čo poviete, patria medzi najkrajšie na svete? Nezabudnite si zobrať plavky pretože sa určite okúpeme v teplých vodách Atlantiku.
7. deň:
Dnešný deň bude v znamení Guinejského zálivu a jeho tropickej nedotknutej nádhery. Mnohí tvrdia, že Sierra Leone má najkrajšie pláže v Afrike. Niektoré ste už videli, ale dnes nás čaká Tokeh a Banana islands. Nesmierne príjemný deň v teplom oceáne na bielych plážach. Tokeh bol kedysi miestom kde sa stretávala svetová smotánka, podobne ako trebárs africká Angola. Zašlú slávu pripomína už iba zopár hotelov a stále nádherné biele pláže. Z bielej pláže v Tokehu vidíte zelené ostrovy, ktoré nesú názov Banana Islands. Dublin, Ricketts a Mes Meheux = Banana islands. Sýtozelený hustý les, ligotavé vody oceánu, bohatá história, krásna prechádzka, plavba loďou a možné šnorchlovanie. Jeden deň v raji. Vedeli ste, že prvým samozvaným kráľom Banana islands bol brit William Clevland? Užite si deň v tropických moriach na pobreží, ktoré vyzerá ako z verneoviek.
8. deň:
Z pobrežia odchádzame do vnútrozemia, na divoký východ krajiny. Sierra Leone je známa aj ako krajina s nesmiernym nerastným bohatstvom. Stačí spomenúť platinu, zlato a diamanty. To všetko tu je a taží sa vo veľkom aj v malom. Celý región od Bo až po Koidu pripomína príbehy z USA z obdobia zlatej horúčky s tým rozdielom, že tu je to stále skutočné. Vstupnou bránou je druhé najväčšie mesto krajiny, BO. Bo je miestom kam sa zlatokopovia chodia zabávať a mínať ťažko vydreté peniaze. Za Bo sa po kvalitnej ceste dostaneme do Kenemy, kde je okamžite jasné o čo tu ide. Každý druhý obchod kšeftuje s diamantami a celý región je posiaty baňami. Zoberieme miestneho sprievodcu, ktorý pozná aktuálne bane a vyrazíme sa pozrieť na "lovcov" diamantov. Peši prejdeme, poliami, lesom a dávame si pozor aby sme ostali stáť iba na chodníku lebo všade okolo sú v zemi hlboké jamy, zaniknuté doly. O chvíľu zbadáme vodu a bielu vlajku. Aktívny dol! Nájdeme partiu baníkov ktorí nám ukážu ako proces prebieha a pochopíte, že diamanty hľadať nechcete. Drina, drina, drina, pot, slnko, rany. Nič nezbieraje, všetko je zakázané a baníci si žiarlivo strážia svoj revír. Každý dúfa, že sa mu podarí nájsť aspoň malý kúsok, ktorý mu zmení život. Tento ťažký život má aj happy ending, napríklad na Valentína 1972 keď v oblasti Koidu našli najväčší aluviálny diamant na svete, legendárny kameň "Hviezda Sierra Leone". Slnko už poriadne pečie keď sa rozlúčime s diamantami a pokračujeme v našej ceste ďalej a ľudskú divočinu nahradíme tou prírodnou. Prídeme k rieke Moa, kde sa loďou dostaneme na ostrov Tiwai. Prvý večer sa prevezieme motorovým člnom po rieke Moa, ktorá obteká ostrov z oboch strán. Viete kde ste? Na Tiwai island je najväčšia koncentrácia primátov na svete, 135 druhov vtákov a extrémne vzácne hrošíky libérijské. Maličký národný park s úžasnou biodiverzitou. Africká večera v kempe.
9. deň:
Ranná prechádzka lesom na ostrove Tiwai so skúseným sprievodcom. 11 druhov primátov, 135 druhov vtákov, 800 druhov motýľov ako aj stopy mungov, divých prasiat alebo hrošíka libérijského. A to sme sa ešte ani nedostali k fascinujúcej flóre. Po obede sa loďou prevezieme do lokánych dedín, ako napríklad Nianiahun kde si pozrieme miesta kde prebiehali tradičné obety bohom či posvätné miesta pôrodov. V "krvavom potoku" si ukážeme skrýše kde si ukrývali zbrane starí bojovníci. Večer sa znovu prejdeme po lese, započúvame do škrekotu opíc, spevu vtákov. Tiwai je malý prírodný raj.
10. deň:
Rieka Mano je aj hranicou medzi Libériou a Sierra Leone. Dnes ju prekročíme a vnoríme sa do hustých zelených lesov, ktoré definujú Libériu. Libéria je jediná krajina Afriky, ktorá nikdy nebola kolóniou alebo protektorátom. Krajinu založili oslobodení otroci, ktorí sa vrátili z Ameriky a tu vznikol aj názov krajiny "krajina slobodných" = Libéria. Americkí libérijci, lokálne kmene a ich vzťahy o tom všetkom sa dozviete od nášho skvelého sprievodcu. Prečo kedysi vypukla v Libérii vojna? Viete, že Libéria je prvou krajinou v Afrike, ktorá mala ženu prezidentku? Viete čo je pidgin angličtina? Vedeli ste, že Libéria má najmladšiu populáciu na svete? Vyše 60% ľudí je mladších ako 25 rokov! Po hlavnej ceste, cez les, okolo malých dedín kde sa zastavíme a kúpime si čerstvé ovocie smerujeme do hlavného mesta krajiny Monrovie, ktorá je pomenovaná po piatom prezidentovi USA Monroovi. Check in v hoteli na West pointe s vôňou oceánu a ďalšia horúca noc v tretej africkej metropole na našej ceste. Teplo zahasíme najpopulárnejším miestnym pivom značky Club.
11. deň:
Dnes nás čaká Monrovia. Z nášho hotela, ktorý je na ideálnom mieste, vyrazíme objavovať všetky hlavné symboly mesta. Slobodomurársky chrám alias Masonic lodge je najdôležitejším symbolom kultúry Kriov a ich ekonomickej moci. Ďalším symbolom je Ducor Palace hotel, teda ruiny ktoré z neho ostali. Kedysi extrémne luxusný hotel hostil stovky večierkov na ktorých sa stretávali politické a ekonomické elity. Podľa legendy v hotelovom bazéne plával Idi Amin so zbraňou na opasku zatiaľ čo jeho priateľka Miriam Makeba spievala. Potom čo hotel niekolľko krát vylúpili sa vláda dohodla s Muammarom Qaddáfim na rekonštrukcii ku ktorej však nikdy neprišlo.Národné múzeum ukrýva skvelú zierku artefaktov, masiek, rituálnych objektov a fotografický príbeh dokumentujúci občiansku vojnu, ktorá trvala od 1989 do 2003. Budova samotná je krásnym príkladom Krio architektúry. Poobede sa presunieme do dediny neďaleko Monrovie kde zažijeme unikátny tanec masiek.Vo väčšine afrických kmeňov sú masky mužskou výsadou avšak medzi Mende a okolitými kmeňmi sú Bundu masky výsadou žien a zohrávajú veľmi dôležitú rolu pri iniciačných rituáloch mladých žien. Každý tanec priláka farebný a nadšený dav. Večerná rozlúčka s guinejským zálivom a odlet domov.
12. deň:
Prílet do Viedne. Stretnutie s rodinou a priateľmi a zdieľanie spoločných zážitkov. Západná Afrika je cool, však?
V prípade akýchkoľvek ďalších otázok prosím volajte +421 940 994 004